توسعه‌دهندگان ایتریوم برای به‌تعویق انداختن هارد‌فورک قسطنطنیه تا ژانویه سال 2019 به اجماع‌نظر رسیدند.

توسعه‌دهندگان هسته ایتریوم (ETH) در نشستی در روز جمعه، ۱۹ اکتبر، به یک اجماع‌نظر رسیدند تا هارد‌فورک برنامه‌ریزی‌شده از این پروتکل را تا ژانویه ۲۰۱۹ به‌تعویق بیاندازند.

فورکی که به‌نام ” قسطنطنیه”  نامیده‌شد، نخستین بار در روز ۱۳ اکتبر، در رپ‌استن٬ شبکه آزمایش ایتریوم، مورد آزمایش قرار گرفت و قرار بود در پایان ماه اکتبر سال جاری، در زنجیره بلوکی اصلی ایتریوم، فعال شود. شبکه آزمایش اساسا یک نسخه شبیه‌سازی‌شده از شبکه اولیه است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا قراردادهای هوشمند و یا آپگریدها را بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های محاسبه برای اجرایشان٬ مورد آزمایش قرار دهند.

در طی این جلسه، یکی از توسعه دهندگان به طعنه گفت که ممکن است کمتر بحث‌برانگیز یا ” سیاسی” باشد تا واژه ” هارد فورک” را به ” آپدیت” تغییر دهند.

جلسه روز گذشته که به دنبال آغاز کار قسطنطنیه در رپ‌استن در روز ۱۳ اکتبر بود با یک سری از موانع روبه‌رو شد؛ پیش از فعال شدن بلوک ۴،۲۳۰،۰۰۰، فورک در بلوک ۴،۲۹۹،۹۹۹ به مدت دو ساعت متوقف شد و استخراج‌گران شبکه آزمایش نتوانستند گذار را انجام دهند. آلفری اسچودن٬ توسعه‌دهنده کلاینت ایتریوم در آن زمان توضیح داد که این موضوع به دلیل “یک مساله اجماع” بود که یک “فورک سه‌طرفه” بین گس و پریتی (دو کلاینت ایتریوم) را ایجاد کرده بود.

در یادداشت‌هایی که پیش از جلسه دیروز منتشر شد، اسچودن اظهار داشت که قدرت هش به‌تازگی اضافه شده باعث کاهش زمان بلوک‌ها شده‌است و باعث شده‌است که این هارد‌فورک زودتر از آنچه در روز شنبه انتظار می‌رفت اتفاق بیفتد،” که به گفته وی” بدترین زمان برای یک هارد فورک است “.

او به این حقیقت اشاره کرد که هارد‌فورک درست شش روز پس از آخرین نسخه کلاینت گس و یک روز پس از کلاینت پریتی روی داد و کاربران را بدون زمان کافی برای آپگرید رها کرد. توسعه‌دهندگان همچنین یک باگ اجماع در پریتی را کشف کردند.

اسچودن اشاره کرد که کاربری که از زنجیره قسطنطنیه استخراج می‌کند، در نتیجه با تاخیر دو ساعته برای شروع فرآیند پردازش بلوک ۴،۲۳۰،۰۰۰ مواجه می‌شود. او گفت که علاوه بر آن، جامعه در حال حاضر یک نظارت‌گر بر روی شبکه آزمایش فورک ندارد. وی افزود: ” جدای از  http://ropsten-stats.parity.io، که جزئیات مربوط به زنجیره‌های متفاوت را فاش نمی‌کند.”

در پرتو این مسائل، هادسون جیمسون یکی از توسعه‌دهندگان٬ در جلسه دیروز٬ از پیشنهاد خوبی که از سوی توسعه دهنده دیگر مطرح شد٬ استقبال کرد که به طور منظم شبکه‌های آزمایشی موقتی را برای آزمایش گذارهایی که در قسطنطنیه انجام می‌شود، ایجاد کنیم، ” جیمسون مطرح کرد که اگر مشکلی برای شبکه‌های آزمایش کوچک پیش بیاید ما خیلی سریع‌تر آن را خواهیم فهمید.”

همانطور که قبلا گزارش شد، هارد‌فورک قسطنطنیه یک آپدیت از سیستم گسترده ایتریوم است که برای افزایش کارایی شبکه طراحی شده‌است و همچنین شامل طرح‌هایی برای کاهش پاداش‌های بلوک برای استخراج‌گران و نیز ایجاد تغییراتی در مکانیزم اجماع‌نظر شبکه است که آن را در برابر استخراج‌گران ASIC مقاوم‌تر می‌سازد.

با توجه به زمان مطبوعات، ایتریوم به قیمت 203 دلار، حدود ۱.۴ درصد در روز٬ خرید و فروش می‌شود.

ارسال دیدگاه

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]