تتر سهام بیش از نیمی از USDTهای در گردش را می‌فروشد و اطلاعات آن را ضبط می‌کند.

تتر، صادرکننده استیبل‌کوین USDT در یک پست رسمی که در روز ۲۴ اکتبر منتشر شد٬ می‌گوید که مبلغ قابل‌توجهی از توکن ها را از عرضه در حال‌گردش بازخرید کرده‌است و اکنون ۵۰۰ میلیون USDT موجود در کیف خزانه‌داری تتر را از بین خواهد برد.

به گفته این شرکت، تتر٬ 446 میلیون USDT باقی‌مانده در خزانه‌داری خود را برای آماده‌سازی صدورهای آینده USDT  باقی‌خواهد گذاشت – به این معنی‌که حساب‌ توکن هایی که بازخرید شد و اطلاعات آن‌ها ضبط شد٬ 52.8 درصد از کل عرضه قبلی را به خود اختصاص داده‌است.

بازخرید٬ در اکسپلورر زنجیره بلوکی اومنی که به تاریخ امروز٬ تراکنش تایید‌شده ۵۰۰ میلیون USDT را در بلوک ۵۴۷۱۵۵ نشان می‌دهد، قابل‌مشاهده است. اعلانیه تتر مردم را هدایت می‌کند تا با طرح‌های “مفهومی” صدور توکن و فرآیند بازخرید که در مقاله سفید آن شرح داده می‌شود، مشورت کنند، که شرکت بیان می‌کند:

“هرچیزی که تتر صادر کرد یا بازخرید کرد، همان‌گونه که توسط زنجیره بلوکی بیت‌کوین ثبت می‌شود، با واریز یا خروج سرمایه از حساب بانکی [شرکت] همخوانی خواهد‌ داشت”.

همانطور که در مقاله سفید توضیح داده می‌شود، برای قسمت فرآیندهای حسابداری ارز دیجیتال، ماهیت عمومی و شفاف زنجیره بلوکی عمومی بیت‌کوین (BTC) که در آن تترها از طریق پروتکل لایه‌ای اومنی “صادر می‌شوند – تضمین می‌کند که تراکنش توکن را می‌توان تایید و پیگیری کرد.

اکسپلورر اومنی بعلاوه نشان می‌دهد که ذخایر توکن تتر در حال حاضر ۴۶۶،۶۷۸،۷۶۳.۴۸ است که با بیانیه شرکت همخوانی دارد.

وقتی نوبت به حسابداری فیات می‌رسد، مقاله سفید بیان می‌کند که به عنوان بخشی از “معادله قابل پرداخت “برای سیستم تتر ]…[   تحمل‌پذیری (ذخایر دلار آمریکا) متکی بر چندین فرآیند است، از جمله: انتشار ترازهای حساب بانکی در صفحه شفافیت خود (“سند منابع مالی”) و حسابرسی‌های حرفه‌ای.

سرمایه‌گذار و کارآفرین ارز دیجیتال “مایکل نووگراتز “،  اخیرا بر این نکته تاکید کرده‌است که تتر به شدت یک تاریخچه بحث‌برانگیز در مقایسه با رفتار شفافش دارد. شک‌ها و اتهاماتی که به این شرکت شده‌است در مورد این موضوع است که یک‌به‌یک USDTها توسط دلار آمریکا حمایت می‌شود، برخی تاکنون شرکت را متهم به پوشش‌دادن کسری ذخایر احتمالی فیات با همدستی بیت‌فینکس کرده‌اند.

پس از اینکه این شرکت اعلام کرد که رابطه خود را با یک حسابرس در ماه ژانویه متوقف کرده‌است، “سند منابع مالی” که در ماه ژوئن منتشر شد مدعی شد که تتر دارای ذخایر دلار کافی برای گردش توکن ها است که در یک بانک فاش نشده نگهداری می‌شود.

بازخرید و تخریب توکن در مقیاس بزرگ امروز٬ گمانه‌زنی‌های داغی را درباره ارز دیجیتال در توئیتر برانگیخته‌است، بخصوص‌که به تازگی تتر ارزشش را برای تجارت به اندازه ۰.۹۱ دلار از دست داد و منجر به‌این‌ شد که برخی این شرکت را متهم به دستکاری بازار از طریق بازخرید با هزینه کم و از بین‌بردن بازار بعد از بازگشت آن به جای اول کنند.

برخی دیگر پیشنهاد کرده‌اند که این شرکت قادر به پشتیبانی از توکن ها با ذخایر کافی نیست که این هم به تاریخچه نگران‌کننده تتر یعنی بازار سقوط‌کننده و دنباله‌دار آن و هم به‌ این واقعیت که بیت‌فینکس وابسته به ارز دیجیتال اخیرا با شایعات مربوط به ورشکستگی و مشکلات بانکی که از آن زمان به طور رسمی رد‌شده، گرفتار شده‌است٬ اشاره دارد.

در حال حاضر، بیت‌فینکس به گزارش رسانه‌ای اخیر که این صرافی را متهم به انتشار داده‌های تجاری برای “بازاری که وجود ندارد” کرد٬ پاسخ داد. این گزارش ادعا کرد که این صرافی داده‌های مربوط به “یک جفت ارز دیجیتال USDT-USD” – که در پلت‌فرم پشتیبانی نمی‌شود- را توسط API داخلی خود از سایت محبوب داده‌های ارز دیجیتال یعنی کوین‌مارکت‌کپ تغذیه می‌کند.

ارسال دیدگاه

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]